
Uheld lammer Vestmotorvejen: Bilvrag spærrer begge spor
Vragdele efter trafikuheld skaber trafikkaos – trafikken ledes gennem nødsporet
Et trafikuheld har tidligt mandag morgen forårsaget omfattende problemer på Vestmotorvejen i retning mod Fyn. Ifølge Vejdirektoratet er begge kørebaner aktuelt spærret mellem Køge og Ringsted, kort før afkørsel 33 ved Vemmedrup, som følge af spredte vragdele på vejbanen.
Dette belyser Vejdirektoratets trafikkort.
Uheldet, som endnu ikke er nærmere beskrevet, betyder, at bilister ikke kan benytte de almindelige spor og i stedet må køre forbi ulykkesstedet via nødsporet. Dette medfører betydelige forsinkelser, og bilister opfordres derfor til at finde alternative ruter, hvis muligt.
Vejdirektoratet arbejder på at få ryddet stedet, men der er endnu ikke oplyst et tidspunkt for, hvornår motorvejen igen forventes fuldt genåbnet. På trafikkortet fremgår det tydeligt, at trafikken står stille over en længere strækning.
Bilister rådes til at holde sig opdateret via Vejdirektoratets trafikinformation.
Kilde: Vejdirektoratets trafikkort