13. juni 2026
Uheld på Motorvejen: Bilister advares – stedet er endnu ikke sikret
Trafikuheld på E45 skaber risiko – bilister advares
Uheldssted endnu ikke sikret: Myndigheder opfordrer til ekstra forsigtighed
Der er lørdag sket et trafikuheld på E45 i nordgående retning mellem Fuglsang og afkørsel 51 Skanderborg Nord. Uheldet har skabt en potentielt farlig situation på motorvejen, da området endnu ikke er blevet sikret af rednings- og vejmyndigheder.
Ifølge Vejdirektoratet er der sendt hjælp til stedet, men trafikanter i området opfordres til at udvise særlig forsigtighed, indtil situationen er under kontrol.
På nuværende tidspunkt er der ingen oplysninger om eventuelle tilskadekomne eller omfanget af uheldet. Det er heller ikke oplyst, om uheldet har medført spærringer eller væsentlige forsinkelser på strækningen.
Når et uheldssted endnu ikke er sikret, kan der være risiko for pludselige opbremsninger, køkørsel eller personer og køretøjer tæt på vejbanen. Derfor anbefales bilister at sænke hastigheden og være ekstra opmærksomme, hvis de passerer området.
Myndighederne arbejder på stedet, og trafikanter bør følge anvisninger fra redningsmandskab og eventuelle skilte i området.
Kilde: Vejdirektoratets trafikkort.













