Undersøgelse afslører: Hver tredje udsat familie dropper julegaver til børnene1. december 2024

Undersøgelse afslører: Hver tredje udsat familie dropper julegaver til børnene

Del

Undersøgelse: Mange udsatte familier må undvære julegaver til børnene

En ny undersøgelse fra Røde Kors kaster lys over de svære vilkår, som mange økonomisk udsatte familier i Danmark står overfor i juletiden. Undersøgelsen, der bygger på svar fra 3415 forældre, viser, at hele 33 procent må undvære at give deres børn julegaver, fordi der simpelthen ikke er penge nok til det.

Social eksklusion rammer også børnene

Udover de manglende gaver peger undersøgelsen på, at 78 procent af forældrene ikke har råd til, at deres børn kan deltage i sociale juleaktiviteter, såsom julefester, skolearrangementer eller nisseklubber. Disse aktiviteter spiller ellers en vigtig rolle for børns sociale trivsel og følelsen af at høre til. Når børn ikke kan være en del af fællesskabet, kan det føre til en følelse af isolation – særligt i juletiden, hvor fællesskab og glæde er i centrum.

Røde Kors giver en hjælpende hånd

For at mindske konsekvenserne af den økonomiske ulighed uddeler Røde Kors julehjælp til udsatte familier. Hjælpen består typisk af madvarer og midler, der kan give børnene en lille julegave. Formålet er at sikre, at ingen børn behøver at føle sig udenfor i en tid, der burde handle om glæde, varme og nærvær.

”Vi ser desværre hvert år, hvordan juletiden sætter ekstra pres på de familier, der allerede har svært ved at få enderne til at mødes. Med vores julehjælp ønsker vi at gøre en forskel og skabe en jul, hvor børnene får mulighed for at være en del af fællesskabet,” siger en repræsentant fra Røde Kors.

Læs også  Villa brændt ned til grunden: Kraftig vind forværrede situationen

Et problem, der kræver opmærksomhed

Undersøgelsen understreger, hvor alvorlig situationen er for de mest sårbare familier i Danmark. Julen, som for mange er en tid for glæde og gavmildhed, bliver for disse familier ofte en tid med bekymringer og afsavn. Det øger behovet for opmærksomhed og støtte fra både samfundet, virksomheder og private, så alle børn kan få en jul, de kan se tilbage på med glæde.

Røde Kors opfordrer derfor til, at flere bidrager til julehjælpen, enten via donationer eller som frivillig, så endnu flere familier kan få støtte i denne særlige tid på året.

Et fællesskab for alle

I en tid, hvor julelysene tændes, og glæden spreder sig, er det afgørende at huske på, at ikke alle har samme muligheder. Julehjælp er en vigtig påmindelse om, at selv små bidrag kan gøre en stor forskel og bringe smil frem hos de børn, der ellers ville stå udenfor i kulden – både fysisk og socialt.

Læs også  Kaos på motorvejen: Levende dyr midt i trafikken

73-årig død efter påkørsel

18. september 2026

Nyheder

73-årig død efter påkørsel

Loftet over landvindmøller fjernes

18. september 2026

Nyheder

Loftet over landvindmøller fjernes

Knap 84.000 kroner hævet – ni ofre har samme navn

18. september 2026

Nyheder

Knap 84.000 kroner hævet – ni ofre har samme navn

Elg i Nordsjælland spottet i indkørsel

18. september 2026

Nyheder

Elg i Nordsjælland spottet i indkørsel

taxa

18. september 2026

Nyheder

Taxachauffør voldtog passager – også dømt for overgreb mod hustru

Vold mod lærere stiger markant på få år

18. september 2026

Nyheder

Vold mod lærere stiger markant på få år

Mand i kritisk tilstand efter alvorlig påkørsel

17. september 2026

Nyheder

Mand i kritisk tilstand efter alvorlig påkørsel

37-årig fængslet efter voldsomt overfald på kvinde

17. september 2026

Nyheder

37-årig fængslet efter voldsomt overfald på kvinde

Sikandar Siddique mister sin plads på rådhuset

17. september 2026

KENDTE OG KONGELIGE

Sikandar Siddique mister sin plads på rådhuset