Ung mand forsvundet: Stor eftersøgning i gang3. januar 2025

Ung mand forsvundet: Stor eftersøgning i gang

Del

Efterlysning: Politiet intensiverer søgning efter 23-årig mand fra Esbjerg

Kilde: Syd- og Sønderjyllands Politi

Torsdag aften udsendte Syd- og Sønderjyllands Politi en efterlysning af en 23-årig mand fra Esbjerg V, der forlod sin bopæl i nedtrykt tilstand. Politiet har siden arbejdet intensivt på at finde manden.

Omfattende eftersøgning natten igennem

Eftersøgningen, som begyndte torsdag aften, fortsatte ufortrødent gennem natten. Vagtchef Henrik Sønderskov fra Syd- og Sønderjyllands Politi oplyser:

”Vi har ledt hele natten med hundepatruljer, patruljevogne og en drone. Vi har søgt på flere adresser, som den efterlyste kunne have søgt mod, samt langs flere større veje.”

Trods det omfattende arbejde har søgningen desværre endnu ikke givet resultater.

”Vi har ikke noget konkret at gå efter i øjeblikket,” tilføjer Henrik Sønderskov.

Efterlysning delt på sociale medier

For at styrke søgningen offentliggjorde politiet torsdag aften et billede af den efterlyste på det sociale medie X (tidligere kendt som Twitter). Den 23-årige beskrives som værende 190 centimeter høj, spinkel af bygning og iført en sort jakke med hætte, blå jeans og vandrestøvler.

Læs også  Lea er forsvundet

Appel til offentligheden

Syd- og Sønderjyllands Politi opfordrer alle, der har set den efterlyste eller har oplysninger om hans opholdssted, til straks at kontakte politiet på telefonnummer 1-1-4. Enhver information kan være afgørende for at finde den 23-årige og sikre hans sikkerhed.

Politiet fortsætter deres eftersøgningsarbejde og vil løbende opdatere offentligheden om udviklingen.

renovering på Storebælt

4. november 2026

Nyheder

232 millioner kroner: Nu venter kæmpe renovering på Storebælt

TV 2 valgte at fjerne 'Alle elsker Rasmus' efter massiv kritik. Nu afslører nye seertal, hvor mange danskere der nåede at se premieren, inden programmet forsvandt.

4. november 2026

Nyheder

320.000 så udskældt TV 2-program før det blev fjernet

Uheld spærrer spor på motorvej

4. november 2026

Nyheder

Uheld spærrer spor på motorvej

Hus brændte ned til grunden – uvist om mennesker var i bygningen

4. november 2026

Nyheder

Hus brændte ned til grunden – uvist om mennesker var i bygningen

store sportsbegivenheder

4. november 2026

Nyheder

Københavnere bakker op om store sportsevents trods gener

Ny ulvealarm hitter i Danmark – her er, hvad den kan

4. november 2026

Nyheder

Ny ulvealarm hitter i Danmark – her er, hvad den kan

– her er modtageren

3. november 2026

Nyheder

Dronning Margrethe uddeler særlig pris – her er modtageren

Bekymrende tal: Næsten 50 cyklister fik bøder ved vejarbejde

3. november 2026

Nyheder

Bekymrende tal: Næsten 50 cyklister fik bøder ved vejarbejde

LIGE NU: Person fastklemt efter solouheld

3. november 2026

Nyheder

LIGE NU: Person fastklemt efter solouheld