Ung svensker fængslet i sag om planlagt mord - Krimi5. september 2024

Ung svensker fængslet i sag om planlagt mord – Krimi

Del

19-årig Svensker Varetægtsfængslet i Sag om Planlagt Drab på Bandemedlemmer

En 19-årig svensk mand er blevet varetægtsfængslet i 28 dage efter en afgørelse i Københavns Byret. Han er sigtet for at have medvirket til planlægningen af et drab på et eller flere medlemmer af den forbudte bande Loyal To Familia (LTF). Ifølge nyhedsbureauet Ritzau var den påståede plan om drab en del af det fortsatte bandeopgør, der i de seneste år har skabt øget spænding og vold i både København og andre større byer i Danmark.

Ved siden af den 19-årige var en 29-årig mand også sigtet i samme sag, men denne blev løsladt efter en retskendelse. Begge mænd nægter sig skyldige i anklagerne og har afvist enhver forbindelse til drabsforsøget, som skulle have fundet sted i København i juli måned. På nuværende tidspunkt har politiet ikke frigivet yderligere detaljer om, hvorvidt der var konkrete planer eller motiver, der knytter mændene til sagen.

Loyal To Familia blev officielt forbudt af de danske myndigheder i 2021 som en del af indsatsen mod organiseret kriminalitet. Bandens aktiviteter har længe været forbundet med voldelige konflikter, og flere grupper har kæmpet om territorium og kontrol over kriminelle markeder. Politiets efterforskning er stadig i gang, og flere personer kan potentielt blive impliceret i sagen. Varetægtsfængslingen af den 19-årige skal sikre, at han ikke kan påvirke efterforskningen eller kontakte andre mistænkte i sagen.

Læs også  CHOK: Badegæster evakueret fra Lalandia

Denne sag understreger den fortsatte udfordring, som de danske myndigheder står over for i kampen mod organiseret bandevold og kriminalitet. Samtidig understreger den, hvordan grænseoverskridende kriminalitet, især med involvering af udenlandske statsborgere, er en voksende bekymring for danske efterforskere.

Det er endnu uvist, hvornår sagen vil komme for retten, og om flere anholdelser vil finde sted som følge af politiets efterforskning.

Udvist polak fængslet efter indrejse i Danmark

4. november 2026

Nyheder

Udvist polak fængslet efter indrejse i Danmark

ly til vinter

4. november 2026

Nyheder

Fem millioner danske kroner skal give hjemløse ly til vinter

mindre af denne medicin

4. november 2026

Nyheder

Markant fald: Danskerne får langt mindre af denne medicin

forfatter

4. november 2026

Nyheder

Dansk manuskriptforfatter er død – blev 70 år

kan få længere levetid

4. november 2026

Nyheder

EU vil ændre reglerne: Benzin- og dieselbiler kan få længere levetid

Priskrig om smør: Nu koster det kun 8 kroner

4. november 2026

Mad

Priskrig om smør: Nu koster det kun 8 kroner

17-årig dømt for vold og tyveri – nu udvises han

4. november 2026

Krimi

17-årig dømt for vold og tyveri – nu udvises han

Nyt hackerangreb vækker bekymring: Nu er blodbanker ramt

4. november 2026

Nyheder

Nyt hackerangreb vækker bekymring: Nu er blodbanker ramt

Bilister slog alarm: Stor ko stod midt i trafikken

4. november 2026

Nyheder

Landstræneren holder døren åben for Christian Eriksen