Vejr-LIVE: Sommervejr på vej - op til 25 grader15. juli 2024

Vejr-LIVE: Sommervejr på vej – op til 25 grader

Del

Ugens Vejrudsigter: Ustadigt Start, Men Sol og Varme i Sigte

Ugen starter med ustabilt vejr præget af regn og mulige tordenbyger. Midt på ugen lysner det dog op, og vi kan forvente sol og varmere temperaturer.

Danmarks Meteorologiske Institut (DMI) melder, at vi kan forvente op til 25 grader senere på ugen. Den vagthavende meteorolog, Anesten Devasakayam, forklarer, at ugens start vil være præget af gråt og ustadigt vejr med regnbyger.

  • Mandag starter med mest skyet vejr og regn over den centrale del af landet. I løbet af dagen klarer det op fra vest og syd, med perioder med sol og enkelte byger, siger Devasakayam.

Mandag nat trækker skyerne dog igen ind over landet, og udsigten til yderligere regn bliver en realitet. Tirsdagen starter med lidt eller nogen sol, men skyer og regnbyger vil dominere, især i Jylland, hvor der også er risiko for kraftige byger med torden.

Onsdag byder på en lignende vejrsituation som mandag og tirsdag, med byger og perioder med sol. Men torsdag og fredag kan vi forvente et højtryk, som bringer tørt og varmt vejr. Temperaturen kan nå op på 22 grader torsdag og op til 25 grader fredag, især på Sjælland og Bornholm.

  • Fredag ligger højtrykket stadigvæk over os, og vi får en tør dag med sol. Temperaturen kan nå op på 25 grader, siger Devasakayam.
Læs også  Christian Eriksen: Fra Matchvinder til Syndebuk i Europa League

Desværre ser det varme vejr ud til at blive kortvarigt, da højtrykket sandsynligvis bevæger sig videre i løbet af weekenden, hvilket bringer mere ustabilt vejr tilbage.

  • Det ser ud til, at det bliver mere ustadigt igen, siger Devasakayam.

Kvinde ringede som falsk betjent: Ti borgere udsat for bedrageri

2. november 2026

Nyheder

Kvinde ringede som falsk betjent: Ti borgere udsat for bedrageri

til grise

2. november 2026

Nyheder

Kontrol afslører omfattende brug af antibiotika til grise

Ged fundet gående på vej - Politiet søger ejer

2. november 2026

Nyheder

Ged fundet gående på vej – Politiet søger ejer

ECCO lukker fabrikker – 2.400 ansatte berørt

2. november 2026

Nyheder

ECCO lukker fabrikker – 2.400 ansatte berørt

græskar efter halloween

2. november 2026

Nyheder

Sådan kommer du korrekt af med dit græskar efter halloween

i Jylland

2. november 2026

Nyheder

Over 500 søger om ulvesikrede hegn i Jylland

Kongehuset bekræfter: Dronning Mary rejser til Colombia

2. november 2026

KENDTE OG KONGELIGE

Kongehuset bekræfter: Dronning Mary rejser til Colombia

Kendt DR-vært Henrik Dahl er død

2. november 2026

Nyheder

Kendt DR-vært Henrik Dahl er død

ved Storebæltsbroen

2. november 2026

Nyheder

Bil bragede ind i betalingsanlæg ved Storebæltsbroen