Vikarer på sikret institution dømt for pligtforsømmelse - 11210. juni 2024

Vikarer på sikret institution dømt for pligtforsømmelse – 112

Del

Vikarer på Sikret Institution Dømt for Pligtforsømmelse

Fire tidligere vikarer på en sikret institution er blevet dømt for pligtforsømmelse. De fire mænd, som er mellem 21 og 27 år gamle, har modtaget straffe, der omfatter samfundstjeneste på mellem 40 og 80 timer samt betingede fængselsstraffe på mellem 20 dage og 3 måneder. Dette er blevet rapporteret af Sjællandske Nyheder.

De dømte arbejdede på Bakkegården i Nykøbing Sjælland, en sikret institution for både mentalt retarderede unge med kriminel adfærd og normaltbegavede kriminelle unge. Institutionen har til formål at skabe et sikkert miljø, hvor de unge kan modtage den nødvendige behandling og rehabilitering for at kunne integreres i samfundet igen.

Sagen om pligtforsømmelse har vakt stor opmærksomhed, da den sætter fokus på sikkerheden og ansvarsbevidstheden hos medarbejdere på sikrede institutioner. Ifølge anklagemyndigheden forsømte de dømte deres pligter ved ikke at leve op til de standarder og procedurer, som er nødvendige for at opretholde sikkerheden og velfærden for de anbragte unge.

Læs også  Vejr-LIVE: Advarer om skybrud

Institutionens ledelse har udtalt, at de ser med stor alvor på sagen og har iværksat interne undersøgelser for at sikre, at lignende hændelser ikke sker i fremtiden. Der er allerede taget skridt til at styrke oplæringen og overvågningen af vikarer og fastansatte for at sikre, at alle medarbejdere har den nødvendige viden og kompetence til at udføre deres arbejde korrekt.

De dømtes forsvarere har argumenteret for, at der var tale om enkeltstående fejl og manglende erfaring, men retten fandt, at pligtforsømmelsen var af en sådan karakter, at der var grundlag for at idømme både samfundstjeneste og betingede fængselsstraffe.

Denne dom sender et klart signal om, at pligtforsømmelse på sikrede institutioner ikke vil blive tolereret, og understreger vigtigheden af ansvarlighed og professionalisme blandt ansatte, der arbejder med udsatte og sårbare unge.

Fra stjålne paller til fængsel: To mænd fanget i nattens mørke

28. april 2025

Nyheder

Fra stjålne paller til fængsel: To mænd fanget i nattens mørke

DBU får grønt lys:

28. april 2025

Nyheder

DBU får grønt lys: Ansigtsgenkendelse skal holde hooligans ude af Parken

Mand anholdt to gange samme dag for spirituskørsel

28. april 2025

Krimi

Mand anholdt to gange samme dag for spirituskørsel

Regeringen strammer op: Ulve kan nu skydes hurtigere

28. april 2025

Nyheder

Regeringen strammer op: Ulve kan nu skydes hurtigere

I nat sker det: Lyse nætter forvandler Danmark

28. april 2025

Nyheder

I nat sker det: Lyse nætter forvandler Danmark

Natklub dømt for diskrimination:

28. april 2025

Nyheder

Natklub dømt for diskrimination: Mand nægtet adgang på grund af udseende

Chauffører advarer:

28. april 2025

Nyheder

Chauffører advarer: Tvinges til at køre i nedslidte busser – “kan ende i ulykker”

Ung kvinde truede 17-årig med hobbykniv

28. april 2025

Nyheder

Ung kvinde truede 17-årig med hobbykniv

Dansk Sejr:

28. april 2025

Nyheder

Dansk Sejr: 21-årige Anna Vinder EM i Mågeskrig