
Voldsomt vejr på vej: DMI varsler skybrud og torden
DMI advarer: Risiko for kraftige skybrud og torden fredag eftermiddag
Meteorologerne forudser op til 35 millimeter regn på en halv time – især i det vestlige og sydlige Danmark.
Fredag kan blive både våd og dramatisk i dele af Danmark. Danmarks Meteorologiske Institut (DMI) har udsendt et varsel om lokale skybrud og tordenbyger fra middagstid og frem til aftenen. Det skriver DMI i en opdatering tidligt fredag morgen.
Ifølge vagthavende meteorolog Mette Wagner er der potentiale for voldsomme regnmængder:
– Der kan falde op til 35 millimeter regn på blot en halv time, og dermed er der risiko for det, vi kalder skybrud eller endda dobbeltskybrud, forklarer hun.
Dagen begynder med dis og tåge flere steder i landet, men i løbet af formiddagen klarer det op med perioder med sol. Det lune og fugtige vejr vil dog skabe gunstige betingelser for, at der dannes regn- og tordenbyger i løbet af eftermiddagen.
– Især fra middagstid og frem til kl. 20.00 ventes de kraftigste byger at ramme, siger meteorologen.
Varslet dækker Vestjylland, Midtjylland, Sønderjylland og Fyn, hvor beboere og trafikanter opfordres til at være opmærksomme på lokale oversvømmelser og nedsat sigtbarhed i trafikken.